top of page
  • Zdjęcie autoraDOGadajmysie

Jak nagradzać dobrze psa

Jak nagradzać psa ? Często mówimy o tym podczas zajęć, ale dla uporządkowania tych informacji wstawiamy dzisiaj wpis, który wszystkie te złote zasady skupia w jednym miejscu.

- Staraj się nie trzymać smakołyków w rękach podczas ćwiczeń, aby unikać używania ich jako przynęty. Smakołyk ma być nagrodą za dobrze wykonane ćwiczenie, nie przynętą do jego wykonania. Smakołyki w dłoni służą nam jedynie w pierwszej fazie treningu do naprowadzania do właściwej pzycji.

- Używaj pochwał słownych jako sygnału nadejścia nagrody. W późniejszym etapie szkolenia wycofujemy częstotliwość podawania smakołyka i wtedy pochwała słowna jest główną nagrodą – jeżeli zrezygnujesz z niej na początku szkolenia, nie będzie ona dla psa żadną nagrodą w późniejszym czasie.

- Używaj nagradzania wzmacniającego, polegającego na zróżnicowaniu ilościowym i jakościowym nagrody.

Stosuj nagradzanie serią (wydawaną w nieregularnych odstępach) i "jackpoty" jako super nagrody za super zadania.

- Urozmaicaj sposoby wydawania nagrody: w ruchu, wyjadanie z ręki, wyrzuty itp.

- Pamiętaj, że to co jest nagrodą w danym momencie w innym może być odebrane przez psa jako kara - nagradzaj więc stosownie do sytuacji. A to prowadzi nas do kolejnej zasady:

- Stosuj różne nagrody: pokarmową, nagradzanie zabawą, środowiskową, socjalną.

Miej z tyłu głowy, że zawsze nagradzasz ostatnie zachowanie psa. Jeżeli uczysz szczeniaka podążania to nagradzaj każde przyjście do siebie - prośba o siad po takim przyjściu spowoduje, że nagradzisz właśnie ten siad nie zaś przyjście do Ciebie !


63 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


Post: Blog2_Post
bottom of page