top of page
  • Zdjęcie autoraDOGadajmysie

Jak nauczyć szczeniaka czystości?

Jeden z najczęstszych błędów podczas nauki czystości, jaki popełniają właściciele szczeniaków, to karcenie malucha za załatwianie się w domu. To największy błąd jaki możecie w tym wypadku popełnić !!

Większość właścicieli jest przekonanych, że ich psiak doskonale wie, że nie powinien brudzić w domu. “Przecież jak wracam do domu, pies wita mnie z opuszczoną głową i podwiniętym ogonem, co jest oznaką poczucia winy”. Taka postawa, to nie poczucie winy – psy nie posiadają zdolności oceny czynów w kategoriach dobra i zła.

Psy są zupełnie amoralnymi zwierzętami, a antropomorfizacja (przypisywanie im cech i zdolności ludzkich) nie zmienia ich sposobu podejmowania decyzji. Tak więc, wcześniej opisana postawa, po powrocie właściciela do domu, nie oznacza poczucia winy a niepewność . Pies już wcześniej przecież nauczył się, że obecność kałuży i właściciela oznacza, że będzie on krzyczał i złościł się. Uległa postawa jest więc chęcią ułagodzenia człowieka. Pies nie kojarzy, że kałuża ta została zrobiona przez niego kilka minut, czy godzin temu – on wie, że na podłodze jest kałuża a człowiek krzyczy, gdy ją widzi.


Krzyk i karcenie psa w takiej sytuacji nie nauczy go zachowania czystości. Mmimo to, ludzie nie przestają złościć się na swoich podopiecznych. Często karcą i biją psy, wsadzając noski w nieczystości, w mocnym przekonaniu, że skoro psy przybierają wygląd skruszonych i winnych, to muszą wiedzieć, że zrobiły coś złego. Nic bardziej mylnego – takie zachowanie nie nauczy psa czystości, a spowoduje tylko zakłócenia w komunikacji z Waszym pupilem.


Podstawowa zasada – ignorujemy kałużę po powrocie, ścieramy i wychodzimy z psiakiem na spacer, gdzie każde załatwienie się na trawie nagradzane jest pochwałą i smakołykiem.


Naukę czystości psa musisz zacząć, jak tylko szczeniak pojawi się w Twoim domu.

Zacznij od wybrania miejsca na toaletę w domu. Na początku nie uda nam się wyjść odpowiednio szybko na zewnątrz z psem. Jak nauczyć psa sikać w domu? Najlepiej, aby takie miejsce znajdowało się jak najbliżej drzwi wyjściowych. 

Kiedy szczeniak przyzwyczai się do miejsca, podejście do drzwi będzie dla Ciebie sygnałem, że maluszek potrzebuje toalety. Bardzo przydatną umiejętnością jest używanie komendy na psią toaletę.

W przyszłości pomoże to w załatwianiu się na wybrane hasło. Pies będzie potrafił załatwiać się na znane i wyuczone słowo np. “sisi”, “rób” czy “na trawkę”. Tak naprawdę znaczenie słowa nie jest istotne dla psa, ważne jest tylko, aby zawsze było one kojarzone z tą samą czynnością. Używaj hasła w momencie, gdy szczenię się załatwia.


Po wybraniu miejsca i komendy na psią toaletę należy bacznie obserwować szczeniaka i wyczuwać, kiedy ma potrzebę.

Należy pamiętać, że psie dziecko z pewnością załatwi się: po drzemce, po zabawie, po jedzeniu czy piciu. Zawsze po tych sytuacjach wynieś malucha na zewnątrz i pochwal za załatwienie potrzeby.

Kolejna istotna kwestia, to świadomość tego, że szczeniaczek załatwia się średnio co 2 godziny. Należy często go wyprowadzać, chcąc uniknąć “wpadki’.

Jeżeli pies niespokojnie węszy, kręci się w kółko, to znak dla Ciebie. Prawdopodobnie szuka sobie odpowiedniego miejsca na toaletę i należy niezwłocznie wyjść z nim na zewnątrz (lub przenieść na wybrane w domu miejsce toaletowe).

Pamiętaj, że im częściej uda Ci się wyłapać takie sytuacje i nagrodzić szczeniaka, tym szybciej nauczy się, że opłacalnym jest załatwianie potrzeb w “toalecie” czy na zewnątrz.


Utrwalaj naukę czystości na komendę. Jeżeli używasz domowej toalety w postaci np. podkładów, przesuwaj je jak najbliżej drzwi wyjściowych i kiedy zauważysz, że psiak się tam kieruje – weź go na ręce i wyjdź na zewnątrz. Postaw na trawie i pozwól, aby powęszył i tam załatwił swoją toaletę (pamiętaj o podłożeniu w tym momencie wybranej komendy).

Kiedy to się uda, pochwal psa i nagródź wzmacniając tym samym prawidłowe zachowanie, które z czasem pies zacznie powielać. Nauka czystości to proces bądź więc cierpliwy i daj własnemu psu czas na naukę. Nie karć za wpadki, chwal za sukcesy!! Powodzenia.

44 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


Post: Blog2_Post
bottom of page