top of page
  • Zdjęcie autoraDOGadajmysie

Czego w karmach dla psów powinieneś unikać ! Lista najgorszych karm.

Wiekszość psów zje wszystko - zawsze i wszędzie. Począwszy od pozostałości z ludzkiego stołu, na resztkach ze śmietnika skończywszy - pragnienie zdobyczy i “upolowania” czegoś “pysznego” nie ma granic. Przez większość czasu Twój pies nie wie nawet co zjada - jedyne co wie, to to, że pachnie i smakuje dobrze. Jako opiekun swojego czworonoga, powinieneś brać odpowiedzialność za to, co Twój pies zjada. Jedzenie podawane psu powinno mieć wartości odżycze, które zaspokajają podstawowe potrzeby pupila. Niestety, większość właścicieli nie zwraca uwagi na to, co zawierają w składzie poszczególne karmy i podstawowym determinantem zakupu staje się cena.

Wbrew krążącym opiniom, nie musimy wydawać kroci aby karmić psa dobrą i odżywczą karmą. Oczywiście, karmy premium kosztują nieco więcej, jednakże jeśli pomyślimy o tym jaki wpływ na zdrowie i kondycję psa ma taka karma, zauważymy, że cena za psie zdrowie nie jest aż tak wysoka. Jeśli zaoszczędzimy na karmie teraz, możemy wydać znacznie więcej, za jakiś czas, na wizyty u weterynarza i kuracje związane z różnego typu chorobami i niedoborami w psim organizmie.

Co więc czyni karmę dobrą i wartościową? Kiedy wiemy, że karma dostarcza naszemu pupilowi dobrych składników i wartości odżywczych ? Jak rozróżnić tę dobrą od złej, pomijając kryterium ceny ?

Wybór dobrej jakościowo karmy nie jest taki trudny, jak mógłby się wydawać. Nie musimy być dietetykami, weterynarzami - wystarczy nauczyć się jak czytać etykiety i które składniki w karmie są najważniejsze, a których należy kategorycznie unikać.

Poniżej znajdziecie też listę najgorszych karm - takich, które z pewnością nie powinny znaleźć się w misce Waszego psa !!

Każda karma ma nieco inny skład, ale w większości przypadków te słabej jakości mają kilka wspólnych cech. Karmy takie nafaszerowane są tanimi wypełniaczami w postaci kukurydzy, mączki kukurydzianej, pszenicy i jej pochodnych. Karmy takie są przepełnione węglowodanami, które są w diecie psa niepotrzebne. Szukajmy karmy, która oparta jest na mięsie, jako głównym składniku! Pamiętajmy też, że mięso mięsu nierówne. - świeże mięso - klasa I - pełnowartościowe mięso, same mięśnie; - mączka mięsna/ dehydratyzowane mięso - klasa II - zrenderowane mięśknie i inne tkanki ( to proces, w którym z mięsa wygotowuje się wodę i suszy to co pozostało - może zniszczyć niektóre enzymy i bialka z surowego produktu); - produkty uboczne - III klasa - generalnie może to być wszystko: głowy, łapki, wnętrzności, odpady produkcyjne itp.

Składniki karmy muszą być wymienione na etykiecie w malejącej wagowo kolejności. Pierwsze dwa składniki dobrej karmy powinny zawierać mięso.

Dodatkowo producenci karm używają sztucznych barwników i dodatków smakowych - nie dajmy się oszukać, że zielone “groszki” to karma z zielonych warzyw, a pomarańczowe z marchewki - kolorowa karma to tylko tani chwyt marketinowy !

  • Purina Dog Chow Należy do koncernu Nestle. To jedna z najstarszych karm tego producenta i niestety jedna z najgorszych. Ta karma pełna jest sztucznych wypełniaczy i niskiej wartości składników. W składzie dodatkowo znajdziemy niskiej jakości wypełniacze: zboża na pierwszym miejscu ! Pierwsze i główne ze składników to: zboża (w tym kukurydza), produkty uboczne pochodzenia zwierzęcego i produkty pochodzenia roślinnego. Karma przepełniona jest sztucznymi barwnikami, sztucznymi dodatkami smakowymi i konserwantami. Niestety karma kusi ceną i umiejętnie sformułowaną etykietą składu, która “brzmi” jak dobry produkt.

  • Pedigree Marka wszystkim znana. Oferuje szeroką gamę produktów dla zwierząt: suchą i mokrą karmę, smakołyki treningowe, dentystyczne itp. Niestety, smakołyki te postrzegane są jako “dobre jakościowo”. Gdy przyjrzymy się etykietom, na pierwszym miejscu najczęściej znajdziemy kukurydzę! Kukurydza nie ma żadnej warości odżywczej i jest popularnym alergenem; co więcej może powodować nadpobudliwe zachowania. Większość produktów marki Pedigree jest pełnych węglowodanów i słabo przyswajalnych wypełniaczy oraz szucznych dodatków. Co czyni tę markę tak popularną ? Na pewno jest to ogólnodostępność: kupimy je w każdym sklepie czy markecie; no i ta cena - na “każdą kieszeń”.

  • Royal Canin To chyba najbardziej znana marka w świecie psiarzy. Oferuje całą gamę produktów “dopasowanych” do rasy, wielkości psów, wieku, aktywności, stanu zdrowia itp. Royal Canin jest znany jako marka oferująca “spersonalizowane” składy karm dla każdej rasy. Niestety, formuły i skład karm praktycznie nie różnią się od siebie. Co więcej, karmy przepełnione są w niskiej jakości węglowodany, hydrolizaty i produkty pochodne i uboczne. W wielu przypadkach kukurydza i pszenica są głównymi składnikami karmy. Na przestrzeni lat, wielokrotnie wykrywano w składzie produktów tej marki melaminę, która jest produktem w postaci białego krystalicznego proszku. Służy do wyrobu szerokiego asortymentu żywic syntetycznych mających zastosowanie w procesach wytwarzania laminatów dekoracyjnych, płyt drewnopochodnych, klejów, farb i lakierów !!

To tylko trzy przykłady długiej listy karm, których powinniśmy unikać. Mamy nadzieję, że powyższe wskazówki pomoga Wam lepiej odczytywać etykiety i odróżniać dobrą karmę od złej. Pamietajmy, że prawidłowa dieta to zdrowy i szczęśliwy pies - nie oszczędzajmy więc na karmie i dbajmy o swoich czworonożnych przyjaciół.

145 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


Post: Blog2_Post
bottom of page