top of page
 • Zdjęcie autoraDOGadajmysie

Łańcuch łowiecki u psów stróży stad - molosów

Tak więc, jak to jest z tymi molosami ? A tak to właśnie, że faktycznie mają one wygaszone instynkty łowieckie ! Psy pasterskie – stróże stad (livestock guardian dogs = LGD), to najstarsza grupa psów pracujących (ok. 8 tysięcy lat). W czasach, gdy wypasanie owiec było powszechne, pierwotne psy wędrowały za pasterzami. Psy te musiały spełniać pewne wymogi, aby człowiek pozwolił im wędrować ze sobą; najważniejszą i cenioną więc cechą była łagodność wobec stada. Psy wykazujące zachowania agresywne i instynkty łowieckie wobec owiec i ludzi były eliminowane. Psy stróże stad, od pokoleń więc, wykazywały następujące cechy:

 • mocna więź ze stadem

 • łagodność wobec członków stada (ludzi i zwierząt)

 • opiekuńczość

 • uwaga i spostrzegawczość podczas stóżowania

 • obrona stada

Aby powyższe cechy mogły być prezentowane przez psy, klasyczna sekwencja łańcucha łowieckiego musiała ulec modyfikacji. Zanim jednak przeanalizujemy ową modyfikację, skupmy się na tym, jak wygląda klasyczny/kompletny łańcuch łowiecki:

 1. Namierzanie

 2. Wpatrywanie

 3. Podkradanie

 4. Pogoń

 5. Chwyt

 6. Zabicie

 7. Rozszarpanie

 8. Zjedzenie

Powyżej widzimy kompletny i zrównoważony łańcuch łowiecki w przypadku wilków podczas polowania. Każda grupa psów (czy to molosy, czy psy zaganiające, gończe itd.) ma typowy dla swojej grupy łańcuch łowiecki – odpowiednio zmodyfikowany. Różne typy psów manifestują różne elementy tegoż łańcucha, z różną częstotliwością. Pamiętajmy również, że powyżej przedstawiony schemat dotyczy wilków i jest to kompletny łańcuch, psy zaś prezentują fragmentaryczne zachowania łowieckie. W procesie udomowienia i dalszej selektywnej hodowli, człowiek stworzył rasy psów, u których część lub wszystkie z tych etapów zostały zmienione pod względem nasilenia (niektóre również wygaszone). Znajomość modyfikacji łańcucha łowieckiego, w danych grupach psów, pozwala nam na zrozumienie ich motywacji i naturalnych instynktów, które kierują nimi w pracy i zabawie. Trening poprzez wzmacnianie naturalnych zachowań psa jest wysoce efektywny i przynosi satysfakcję zarówno właścicielowi jak i psu, który pracuje na swoich naturalnych popędach. Propagatorem takiej metody szkoleniowej, nazwanej Naturalną Metodą Szkolenia, jest Joseph Ortega. O tej metodzie będziemy bliżej pisać w kolejnych artykułach. Po krótkim wyjaśnieniu znaczenia i kolejności występowania etapów kompletnego łańcucha łowieckiego wilków, wracamy do zachowań łowieckich psów molosów. Jak już na wstępie wyjasniliśmy, psy stróże stad mają owy łańcuch całkowicie wygaszony. Psy te nie rozwijają sekwencji zachowań łowieckich. U dobego psa stróżującego zachowania łowieckie (np. pogoń) nigdy się nie pojawiają. Z uwagi na wygaszony instynkt łowiecki, obserwujemy u molosów zachowania przeniesione, takie jak: zabawa, podskoki, szczekanie, gryzienie, zapasy itp. Nie jest więc zaskakującym widok psa molosa, w wieku dorosłym, który prezentuje zachowania/zabawy młodzieńcze. Pamiętajmy o tym, gdy planujemy szkolenie, zabawy i atrakcje dla psów tej grupy – bierzmy pod uwagę ich naturalne instynkty i predyspozycje. Oczekując szaprania się i pogoni za uciekającą zabawką od Bernardyna, możemy się rozczarować, a znudzone spojrzenie psa będzie tylko podsumowaniem naszej niewiedzy odnośnie jego motywacji i potrzeb.

18 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


Post: Blog2_Post
bottom of page